آموزش نقد فیلم (۱) ابتدای نقد، فهم دانش کارگردانی

89

در این باره که نقد چیست و منتقد کیست صحبت فراوان است و تنور نقد نویسی به شکل قابل توجهی در حال گرم شدن و از دیدگاههای مختلفی مسئله ی نقد فیلم در کتب و مقالات پرشماری به رشته ی تحریر درآمده , خصوصا در سالهای اخیر که رمز شکافی از محتواهای رسانهایی یکی از جذاب ترین موضوعات بحث بین علاقه مندان حوزه فیلم و سینما بوده این مسئله اهمیت بارز تری پیدا کرده است تا جایی که تولید آثار مختلف افراد مختلفی را در جهت واکنش دست به قلم کرده که اثر ارزیابی های نهفته در دل این نقدها بر طیفهای اجتماع غیر قابل انکار است .


با توجه به مقدمه بالا به قول پدر داماد در جلسات خواستگاری که در سریالهای مرسوم میبینیم” بریم سر اصل مطلب” و برسیم به اینکه چگونه من میتوانم منتقد شوم ؟
این یعنی اینکه از نگارش بسیاری از مطالب مقدماتی صرف نظر خواهد شد تا در مسیر مفاهیم کاربردی به جان کلام برسیم .
منتقد شدن رشته ی دانشگاهی ندارد ,با حدس و گمان نتیجه نمیدهد ,به معنی ساز مخالف نیست,زمان و زحمت زیادی میطلبد و با ناپختگی در تضاد است اما به غایت لذت بخش.

 

اولین قدم در نقد فیلم:

اولین قدم برای منتقد شدن فهم و دانش کارگردانی است.بله یک منتقد باید قبلاخوراک کارگردانی را در شکم خود هضم کرده باشد اما این به چه معناست ؟آیا یک شخص منتقد که در اقتصاد یا علوم سیاسی تخصص دارد و در هنر و کارگردانی سر رشته ای ندارد و فرق پلان و سکانس را نمیداند حق انتقاد ندارد؟
بی شک آحادجامعه در فراخور زیسته های شخصی در طول حیات حائز سطوح مختلفی از درک و دریافت مفاهیم درون متن یک اثر هنری هستند اما اگر نکات فنی که در حرکات دوربین, کاتهای تدوین,نحوه ی نورپردازی و…به درستی ترجمه نشود شخص نه دریافت کاملی از اثر خواهد داشت نه تفاوت کیفی و اختلاف سطح آثار برایش قابل درک خواهد بود . پس اگر میخواهیم منتقد باشیم در قدم اول باید یک کارگردان باشیم ولو با یک مطالعه حداقلی برای کشف جهان یک فیلم ساز.

نویسنده: علی بابایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.